Tosmur mah. Merkez Camii cad. No: 39/A İç Kapı: 17 Alanya/ANTALYA/TR 07469

SEO Nedir ?

Searching Engine Optimizing (SEO)

SEO, naturel arama sonucunda internet sitenize gelen trafiği miktarı ve kalitesini arttırmak amacıyla arama motorunda üst sıralarda yer almanızı sağlayacak çalışmaların tümüdür. İngilizce’deki karşılığı Search Engine Optimization olan bu kelimenin Türkçe karşılığı ise Arama Motoru Optimizasyonu’dur.

SEO terimini tam olarak ne olduğunu anlayabilmek için, bu tanımı daha ayrıntılı bir biçimde inceleyelim;

Trafik kalitesi: Aranılan kelimeler ile ilgili bütün trafiği web sitenize çekebilirsiniz, ancak burada önemli olan ziyaretçilerinizin gerçekten de web siteniz ile alakalı bir konudan dolayı sitenize gelmiş olmalarını sağlamak trafik kalitenizi arttırmak için ehemmiyet taşır.
Trafik miktarı: Arama motorundaki sonuçlar sayfasından (SERP’ler) web sitenize gelmeleri şartıyla, daha fazla trafik almanızı sağlayacak durumdur. Daha fazla trafik almanız SEO sonuçlarında ilk sayfada veya ilk sıralarda çıkmanızı sağlamak adına önemlidir.
Organik sonuçlar: Arama sonuçları sonrası karşımıza çıkan reklamlar, arama motoru sonuçlarının yalnızca bir bölümünü oluştururken; doğal trafik benzer biçimde adlandırdığımız bu terim ise, herhangi bir ödeme yapmak zorunda olmadığınız ve organik yollarla elde edilmiş trafiktir.
Kısacası; naturel arama trafiği diye belirttiğimiz terim, arama motorlarına herhangi bir ödeme yapmadan özellikle SERP’lerden gelen trafiği anlatım eden terimdir.

Ücretli Reklamlar ve Organik Arama Sonuçları
Ücretli Reklamlar ve Organik Arama Sonuçları

SEO Nasıl Yapılır?

Arama motoru dediğimiz terim , Google, Yahoo ve Bing benzer biçimde potansiyel olarak sorunuza cevap alabilecek halde sual sormak ya da aradığınız herhangi başka bir şeyle ilgili cevaplar bulabileceğiniz bir internet sitesi olarak düşünebilir. Kabaca tanımı bu olsada bu işlerin doğru çalışması için arka tarafta neler yapılması icap ettiğini düşündünüz mü?

Google (veya kullandığınız herhangi bir arama motoru), arayabileceğiniz ya da aranabilecek bütün içeriklerle alakalı detayları toplayan bir tarayıcıya sahiptir. Tarayıcılar, tüm bu 1’leri ve 0’ları bir dizin kurmak için arama motoruna geri getirir. Bu dizin bütün bu verileri sorgunuzla eşleştirmeye çalışan bir algoritmayla beslenir ve hemen sonra aradığınız kelimeleri, ahenkli sonuçlar ortaya çıkartabilecek bir hale getirerek sizlere sunar.

Bir arama motorunun algoritmasını etkileyen birçok faktör var. Araştırmalar sonucu faktörler ve etkileme oranları şöyle listelenmiştir:

(Veriler 128 SEO uzmanının cevapladığı anketlere dayanarak hazırlanmıştır.)

  • 20.94% – Domain-Düzeyi Link Özellikleri

Örneğin; Domain’e yönelik link sayısı, domain’e yönlendirilen linklerin güven ve kalite dereceleri, domain-seviyesi PageRank’i vb.

  • 19.15% – Sayfa-Düzeyi Link Özellikleri

Örneğin; PageRank, TrustRank, link bağlantılarının miktarı, metin dağıtımı, link kaynaklarının kalitesi vb.

  • 14.94% – Sayfa-Düzeyindeki Anahtar Kelime ve İçerik Özellikleri

Örneğin; TF-IDF, içerik konu modelleme puanları, içerik miktarı/ilişkisi vb.

  • 9.8% – Sayfa-Düzeyi, Bağımsız Anahtar Kelime Özellikleri

Örneğin; İçerik uzunluğu, okunabilirlik, özgünlük, yüklenme hızı vb.

  • 8.59% – Domain-Düzeyi Marka Özellikleri

Örneğin; Markanın ya da domain adının çevrimdışı kullanımı, markanın ya da domain adının basındaki haberleri vb.

  • 8.06% Kullanıcı, Kullanım ve Trafik Verileri

Örneğin; Tarayıcılardan, toolbarlar’dan ve clickstream’den gelen trafik ve kullanım sinyalleri, miktar/çeşitlilik ve tıklanma oranları sorguları vb.

  • 7.24% – Sosyal Ölçümler

Örneğin; Tweetlenen bağlantıların kalitesi ve miktarı, Facebook paylaşımları, Google +1’leri vb.

  • 6.98% – Domain Düzeyi Anahtar Kelime Kullanımı

Örneğin; Tamamıyla eşleşen anahtar kelime domainleri, kısmi anahtar kelime eşleşmeleri vb.

  • 4,3% – Domain Düzeyi Anahtar Kelime Özellikleri

Örneğin; domain adı uzunluğu, TLD uzantısı, domain HTTP yanıt süresi vb.

 

SEO KONUSUNA GENEL BAKIŞ

SEO mevzusunda daha evvelinde hiç bir bilginiz yok ise, temel seviyede hazırladığımız bu blog yazımız size oldukça yarar sağlayacaktır. SEO’ya genel bakış;

1- SEO DOSTU BİR WEB SİTESİ OLUŞTURMAK

Arama motoru optimizasyonu açısından doğru adımların en başında alan ismi(domain) seçmekten dahili linkler için iyi uygulamalara kadar içerisinde pek çok ayrıntılar vardır.

2- ANAHTAR KELİME,İÇERİK VE İŞARETLEME DİLİ

Bir web sitesi, siz içeriklerinizi orada tamamen sunup siz yayınlayana kadar tam olarak bir web sitesi sayılmaz; zira içerik açısında SEO belirli değişkenlere sahiptir. SEO dostu bir yazı yahut içerik yazmak için anahtar kelime araştırması yaparak işe başlamak;arama motorlarının içeriğinizi gerçekten anlayıp algılaması açısından önemlidir. Arama motorları bunun için bir işaretleme dili içerirler. Bu işaretleme diline HTML adı da  verilir. Google Chrome şeklinde tarayıcılar, web sayfaları oluşturulurken işaretleme dili ile meydana getirilen kodlamaları, sayfanın ziyaretçilerin ulaşabileceği bir sisteme dönüştürmeye yardımcıdırlar.

3- SİTE İÇİ ÇALIŞMALAR

İçerik ve ilgili işaretlemelere yönelik olarak SEO açısından hangi çalışmaları yapmanız gerektiğini öğrendikten sonra öğrenilmesi gereken bir diğer mevzu ise robots.txt hakkındaki teknik malumat sahibi olmaktır.

4- SİTE DIŞI ÇALIŞMALAR

Kaliteli Backlink oluşturmadan başlayarak Anchor Text yapmaya kadar her şeyi bağlantı metninden  daha yakından öğrenmeye çalışın. Örneğin nofollow’un iyi mi ve ne amaçla yapıldığını, hangi durumlarda kullanılacağını ve misafir bloglamanın gerçekte faydalı olup olmadığını idrak etmek için kullananların tecrübelerine kulak verin. Bu konuda emek harcamalar yapan kişilerin detaylı yayınlarından faydalanmayı ve onları okuyup çözümleme etmeyi deneyin.

SEO TRENDLERİNİN EVRİMİ

Arama motoru algoritmaları kullanıcılarına daha doğru neticeleri sunabilmek için sık sık güncellemeye giderler ve SEO taktikleri de bu değişimler çerçevesinde sürekli olarak gelişim göstermeye devam etmelidir. Dolayısıyla, birileri size işe yaramadığını deneyimlediğiniz bir SEO tavsiyesi veriyorsa belki de güncel bilgilerden haberdar değildir.

 

KISACA SEO(VİDEO)

WhatsApp Sohbeti Başlat